דבר ראש הישיבה לנרשמים החדשים

בס"ד

 

בנים אהובים והורים יקרים

שלום וברכה.

 

בשנה הקרובה יסיים בנכם, בעזרת ה', את לימודיו בבית הספר היסודי ותעמדו בפני התלבטות חשובה ומשמעותית:

מהו המקום הנכון והמתאים ביותר, בו ימשיך הבן להתפתח בשנים  הקרובות – שנים קריטיות לעיצוב דרכו של הבן.

 

הורים יקרים , עצרו לרגע !!!  האם  ברצונכם

  • שבנכם יקבל יחס של בן אהוב, תושקע בו נשמה יתירה , אוזן קשובה , לב פתוח ויגדל כבן תורה המשלב לימודי תיכון ברמה גבוהה?

  • שבנכם ילמד במקום בו יתפתח בעבודת ה' מתוך שמחה ואהבה, ואישיותו תתעצב בדרך של תורה עם דרך ארץ ?

  • שבנכם יתפתח בתחומי ידע ומדע רבים וגם יתנדב ויתרום למען הכלל ?

  • שבנכם ישקוד על העצמת המידות הערכים ובמקביל – יתנדב, יעסוק בספורט, יטייל וייהנה מחיי חברה עשירים ומגוונים?

                                               הגעתם למקום הנכון !!!!!

הישיבה התיכונית בגבעת שמואל שצמחה מתוך  "המכינה המרכזית לישיבות בני עקיבא"  מציינת בימים אלו את תחילת לימודיו של המחזור העשרים וארבע מאז הקמתה , ושמחה לראות את בניה- בוגריה ממשיכים את דרכם בשורה הראשונה של החברה בישראל: בישיבות ההסדר, במכינות הקדם צבאיות, בעתודה, בצה"ל ובאקדמיה.

בוגרי הישיבה  מבססים חיים ובתים האמונים על הערכים שספגו בישיבה.

ישיבת גבעת שמואל זכתה פעמיים בפרס החינוך הדתי . הפעם האחרונה היתה בתשע"ה  .הפרס ניתן כאות הערכה על פועלה והישגיה בעשור האחרון. הישיבה זכתה לשבחים רבים  על היותה פורצת דרך בהובלת מיזמים תורניים, ערכיים, חינוכיים ולימודיים.

בראש הצוות החינוכי עומד  הרב שרגא פרוכטר. הרב פרוכטר  בוגר הישיבה והכולל בישיבת ההסדר "כרם ביבנה", בעל תואר שני לתושב"ע מאוניברסיטת בר אילן. הצוות החינוכי  מורכב מרמי"ם ומדריכים בוגרי ישיבות הסדר ומורים מקצועיים מעולים העושים לילות כימים על מנת לקדם את בנינו – תלמידינו, לשפר כל העת את איכות ההוראה ואת המענה וההתייחסות האישית  לכל תלמיד.  הצוות מסור, אוהב, מחויב ומחובר לעבודת הקודש עם הבנים.

עם סיום תפקידו של מפקח בית הספר, בשלהי השנה שעברה, התקיים ביקור פיקוח מוצלח מאד עם מפקחי מחוז מרכז ומרכז ישיבות בנ"ע . מפקח בית הספר- מר חזי סחייק סיכם את היום בדברים אלו : "ישיבת גבעת שמואל היא הישיבה המובילה  באזור המרכז. חדשנות והתקדמות בלתי פוסקת  מאפיינות  את  הישיבה" . המפקח תיאר את הישיבה "כחוד החנית של הישיבות התיכוניות בארץ" ,הרבה לשבח את ההנהגה של הרב פרוכטר- בהובלה, מנהיגות ייחודית ודוגמא אישית. הוא תיאר את התפתחות הישיבה בכמה צירים: הצערת צוות הר"מים– צוות שמבטא את הזרם הדתי לאומי, בחירת צוות והתאמה לצרכים המוסד החינוכי ואוכלוסיית התלמידים. מקצועיות – בחירת צוות מקצועי ומיומן והצטיינות לימודית יתירה. המפקח ציין  את השינויים הנכונים שנעשו  במהלך השנים כדי להיות מוסד ממגנט לאוכלוסייה באזור המרכז . שיבח את התלמידים שמסיימים את חוק לימודיהם בישיבה עם ארגז כלים ומיומנויות שמתאימים לעולם העתידי.

"הישיבה מעמידה בראש מעייניה את כל העקרונות שצוינו והם באים לידי ביטוי בדרכה היחודית של הישיבה ודרכי פעולתה".

 

אווירה משפחתית שיחות אישיות הן חלק מסדר היום של כל מחנך. מדיניות דלת פתוחה של ראש הישיבה והמורים, הקשבה תמידית לתלמידים, קיום אספות תלמידים בכל מחצית ,הקמת מועצת תלמידים, מעקב חינוכי- לימודי מתועד אחרי התפתחותו של כל תלמיד במשך כל שנותיו בישיבה ופתרון מערכתי של בעיותיו. הישיבה מפעילה תכניות ייחודיות לטיפוח התלמיד ואישיותו: "עזרה הדדית (תכנית ייחודית של   הישיבה הבונה נדבך של גיבוש ונתינה בקרב התלמידים עם הקמם של קשרי חברותה- לימוד משותף בין התלמידים לבין עצמם),   חברותות אח בוגר בין תלמידי כיתות י' לתמידי כיתות ז',  "ואמונתך בלילות" ,טיולי גיבוש, תכנית בר מצווה, תוכנית "ותרגילנו בתורתך"  ועוד .

 

אהבת תורה.  אחד היעדים החשובים בישיבה  הוא לחזק בלב הבנים את האהבה והחיבור לתורה. מטרתנו לקרב את התלמידים לתורה, לחנכם להבנה ולמודעות כי תורתנו תורת חיים היא, ליצור בהם צימאון ואהבה לדבר ה' ,ולספרים השונים שכתבו רבותינו בכל הדורות,  במקצועות התורה השונים.  בשנת הלימודים הנוכחית אנו מעצימים את המעבר ללימוד בית מדרשי מודרך ומונחה ע"י הר"מים. החל מראשית השנה מוקדש חלק משמעותי של שעות הלימוד בכיתות ט'- י"ב ללימוד בחברותא. הלימוד בחברותות  מתבצע לאחר שמחנך הכיתה מקנה לבנים יסודות  ומושגים ביחידה שעליהם ללמוד בצוותא . אנו משתפים  את הבנים באחריות ללימוד ולעמל התורה. מבססים  קשרים חברתיים בין הבניםומטייבים את ידיעת החומר והטמעתו. תלמידים שלומד ומלמד בעצמו את הסוגיות , חוקק את החומר במוחו, נובר בפרשנים – יודע את וזוכר את החומר יותר טוב מתלמיד ששמע את החומר בשיעור ולמד בדרך פסיבית.

בעבודה עקבית ורצופה הקמנו מערך שעורי תורה הנקראת תכנית ""ותרגילנו בתורתך". במסגרת התכנית מתקיימים 20 (!) שיעורים יומיים קצרים במגוון עצום של נושאים וכל תלמיד בוחר, על פי שאיפתו ונטייתו את השיעור והנושא אותו ילמד. הוספנו את תכנית "חיים  תנ"ך" בכיתות ט'-י' , כדי להעמיק את החיבור לספרי הנביאים, ותוכנית פרשת שבוע מסודרת בכיתות ז'-ח' ,  תכנית חדשה במחשבת ישראל שכוללת לימוד ברמה של 5 יחידות לבגרות ונלמדת החל מכיתה ט' .  נבנתה תכנית אמונה יחודית לכיתות ז'—ח' ע"י הרב משה רודיק הנקראת "חיים אמונה".   היוזמות  לבניית התכניות עלתו מתוך הצורך לבסס בגיל זה את עמוד השדרה האמוני והמחשבתי של הבנים הגדלים בעולם במורכב של המאה ה-21. התוכנית אושרה בשמחה ובהערכה רבה ע"י מפמ"ר מחשבת ישראל- מר יוחאי רודיק.  בכיתה י' נלמדת בקבוצות קטנות תכנית "בנין אמונה" בשיתוף ישיבת מרכז הרב. אנו פועלים גם במסגרת חיזוק האווירה התורנית  אנו מקיימים ארועים רבים של חוויות תורניות ובהם "טשולנט של יום חמישי" ובמסגרתו מתכנסים תלמידים רבים , ראש הישיבה וצוות רמי"ם סביב שולחנות , טועמים מאכלי שבת ושרים שירי קודש, שומעים חידושים לפרשה  ומסיימים בריקוד לכבוד השבת הקרובה. הישיבה עורכת  טישים חסידיים במוצאי שבתות יחד עם הבנים והוריהם , כדי להעלות את עוצמת הקדושה  בחודשי אלול לקראת הימים הנוראים, ובראש חודש אדר לקראת ימי הפורים.

 

מבחני בגרות ומיצ"בים. הישיבה זוכה להישגים מעולים  במבחני הבגרות  והמיצ"ב  במתמטיקה, עברית ומדעים.  בעשר השנים האחרונות הישיבה זוכה לשבחים רבים ממשרד החינוך על אחוזי הזכאות לבגרות (94-98%). רוב הבנים לומדים 2 מגמות. 40% מבוגרי המחזורים זוכים לקבל ממשרד החינוך תעודת הצטיינות על "תעודת בגרות איכותית".

 

הצטיינות בלימודי התיכון. בעזרת הצוות המנוסה ורמת הלימודים הגבוהה אנו מגיעים ב"ה להצלחה רבה .בין המגמות הנלמדות: פיזיקה, כימיה, מחשבים, ביולוגיה, ביוטכנולוגיה, סייבר, הנדסת תוכנה, מדעי החברה, הסטוריה ומשפטים. מכיתה ט' לומדות בישיבה שלוש (!) כיתות במסלול  5 יח"ל במתמטיקה. 20 נקודות  מהממוצע הארצי. .לרשות תלמידי החטיבה והתיכון עומדות מעבדות מתקדמות בתחומי המדע והטכנולוגיה המצוידות במיטב הציוד החדיש הדרוש לתלמידי המגמות.

 

אקדמיה ומצוינות (חט"ב). אנו מקיימים פעילות למצטיינים במדעים, מתמטיקה, אנגלית מחשבים וגמרא תחת הכותרת אקדמיה בגב"ש. הישיבה מעודדת ותומכת בבנים המתאימים ליטול חלק בתוכניות ייחודיות כמו סיום לימוד מתמ' ברמת 5 יח"ל בכיתה י', והמשך לימוד לקראת תואר ראשון ועוד… חוגי מצטיינים ברובוטיקה ,בסייבר ושחמט. נבחרת הרובוטיקה של הישיבה תייצג גם השנה את הישיבה בתחרות העולמית של f.l.l. חדר מוסיקה חדיש פועל בישיבה ובמקביל הוקמו הרכבים מוזיקליים בכל השכבות .

 

חדשנות פדגוגית: כל הכיתות צוידו במערכת מולטימדיה הכולל מחשב , מקרן, מסך, מערכת רמקולים וחיבור לרשת האינטרנט. רישות הישיבה באמצעי זה מאפשר גיוון דרכי הוראה, שימוש במקורות ובאמצעים ויזואליים מיטביים, המאפשרים ומוסיפים אתגר ועניין ללימוד.  הרכזת הפדגוגית של הישיבה מאפשרת ומנווטת תהליכים  פדגוגיים מערכתיים כלל בית ספריים ויוצרת מנגנוני פיקוח ובקרה על התהליכים הלימודיים.  אנו נמצאים בתהליך שבו  התלמיד נעשה שותף ופעיל בלמידה. הוא מאותגר במשימות  חקר לימודיות הכוללות  עבודה שיתופית המשלבת בין מקצועות ותחומי ידע שונים.

 

התנדבות וחסד הישיבה  מחנכת לתרום לכלל ישראל בפעילות התנדבותית עשירה. מתוך חשיבות עמוקה לערך ההתנדבות ומתוך רצוננו לעצב בבנים את תחושת הערבות ההדדית ומחויבות לכלל ישראל. בשנים האחרונות הפכה ההתנדבות לממוסדת יותר ועשירה בפעילויות ובתכנים. בין הפעולות שמתקיימות: הקפות שניות בבית החולים תל השומר מדי שנה, איסוף מזון לעמותות,  יציאה לקטיף במסגרת עמותות חסד ימי התרמה לאיל"ן , התנדבות קבועה בבתי אבות ועוד…..

 

שיתוף ההורים בישיבה פועלים וועדי הורים וחוג ידידים שעוזרים לקדם את הישיבה . הוקמה מועצת הורים לדיונים פדגוגים וערכיים. נערכים ערבי לימוד ובתי מדרש להורים. מדי שבוע (כולל בחופשות!) נשלח דף קשר על ידי ראש הישיבה והרמי"ם  עם דיווח על הנעשה בישיבה, בכיתה ודברי תורה. כמו כן קיימת תוכנת המשוב ומערכת מסרונים ששומרת על קשר עם ההורים.

פעילות חברתית – מערכת חינוך חברתית שש שנתית המורכבת משפע פעילויות ערכיות לאורך כל השנה. מערך טיולים, סמינריונים, שיעורי חברה, בית מדרש להורים, ערבי כיתה,  שבתות ישיבה, אירועי חגים  והרצאות המהוות פסיפס של עשיה חינוכית דתית לאומית-ערכית. פעילות בשיתוף תנועות הנוער- בני עקיבא, אריאל ועזרא ,תוך תמיכה במדריכים ,ביקור בסניפים וקיום יום "בני עקיבא "לפני שבת ארגון.

 

"ישיבה נאה – מרחיבה דעתו של תלמיד" צוות הישיבה שוקד על  איכות חייהם של הבנים . בעשור האחרון שינתה הישיבה את פניה. בשנים האחרונות שופץ וחודש בית המדרש הגדול- לב הישיבה. נחנך בניין אודיטוריום וספריות חדשות. הוקם בניין מדעים ומעבדות בן שלוש קומות, מגרשי המשחקים חודשו, הוחלף הריצוף בכל רחבי החצר. הוצבו מתקני נופש פעיל ונפרשו משטחי דשא. הוקמו פינות ישיבה ונבנה גג למגרש הכדורסל. נבנו שני בתי מדרש חדשים לכיתות ז' ו- י"א, הותקנו מזגנים חדשים בכל הכיתות. כל הכיתות שופצו והוחלפו כל החלונות, חדרי השירותים נבנו מחדש.  חדר האוכל עבר שיפוץ כללי, ספריית קריאה והשאלה חדשה נפתחה לפני מספר חודשים סמוך לבניין האודיטוריום ומיזמי עידוד קריאה הספרים נערכים במהלך השנה. בשנה החולפת  פתחנו גם את חדר המוסיקה החדיש עם המורה קובי שמוביל את ההרכבים המוסיקאליים.

 

אם ברצונכם להצטרף לישיבה שלנו, ישיבה שהיא בית תורני חם ואוהב, בית שמחנך לערכים, למידות, להקניית דעת ולתרומה לכלל,   הקדימו   והבטיחו את מקומכם לשנה הבאה.

 

 

בברכה ובהצלחה בהמשך דרככם,

הרב שרגא פרוכטר

ראש הישיבה